Committees and Groups Serving the Academy

Committees:

Nominations Committee

Dr. Kyle Schulz – Chair (2026)
Dr. Dr. Chris Mack (2025)
Dr. Eben DeArmond (2024)
Dr. Richard Vinci (2023)
Dr. Bruce Small (2022)
Dr. Paul Hasegawa – Ex Officio
Dr. Richard Stevenson III– Ex Officio


Research Committee

Dr. Erica Teixeira– Chair (2023)
Dr. Thomas Grubbs (2025)
Dr. Sarah Alhalees (2025)
Dr. Karine Barison (2023)
Dr. James Ragain Jr. (2023)
Dr. Adriana Manso (2023)
Dr. Marcelle Nascimento (2022)
Dr. Taiseer Sulaiman (2022)
Mr. Kevin Matis – Ex Officio


Finance Committee

Dr. Joel M. Wagoner – Chair
Dr. Paul Hasegawa
Dr. Richard Stevenson III


Constitution and Bylaws Committee

Dr. Kevin Frazier – Chair (2025)
Dr. Fernando Haddock (2025)
Dr. Marcela Hernandez (2025)


Scientific Sessions Committee

Dr. Juliana DaCosta - Chair (2024)
Dr. Chris Griffin (2025)
Dr. Chris Mack (2023)
Dr. Eben DeArmond (2022)
Dr. Richard Stevenson – Ex Officio
Mr. Kevin Matis – Ex Officio

 


Other Groups Serving the Academy

Trustees of the Founders Fund
Dr. Susanne T. Grennell – Chair (2025)
Dr. Richard D. Tucker – Vice Chair (2025)
Dr. Timothy Carlson Secretary/Treasurer (2025)
Dr. Frederick Eichmiller (2025)
Dr. Barry Evans (2025)
Dr. Greg Smith (2025)
Dr. Paul Hasegawa – Ex Officio
Dr. J. Martin Anderson - Honorary
Dr. Joel Wagoner - Honorary
Dr. William E. Morris - Honorary


Rising Star Faculty Award Committee

Dr. Tilly Peters (Chair)
Dr. Susanne Grennell
Dr. Ana Bedran-Russo
Dr. Maria Howell
Dr. Tina Lopez
Dr. Juliana da Costa
Dr. Deborah Cobb


Annual Meeting Arrangements (Banquets, Gala Reception)

Dr. Richard Stevenson III
Dr. Tina Lopez


Website

Dr. Eric McRory
Dr. Paul Hasegawa
Dr. Richard Stevenson III


Audiovisual Arrangements

Dr. Paul Hasegawa – Chair
Dr. Richard Stevenson III


Hospitality

Dr. Sandra Guzman
Dr. Adrianna Semprum_Clavier


Public Information, Signs, and Local Arrangements

Dr. Frank U. Perry – Chair
Dr. Timothy R. Toepke


Registration

Dr. Richard Stevenson – Chair
Dr. Tina Lopez
Ms. Tina Cody